Uwaga na „pseudokoła” do rusztowań klinowych !

26 listopad 2017r

Ostatnio na popularnym portalu aukcyjnym pojawiły się koła reklamowane jako koła do rusztowań klinowych. 

W rzeczywistości są to koła przeznaczone do pojemników na śmieci, do których została przykręcona podstawka śrubowa od rusztowania. Koła te nie posiadają żadnych dokumentów. Opona jest wykonana z miękkiej gumy bardzo szybko wycierającej się, a przy zastosowaniu takiego koła do ciężkiego rusztowania istnieje prawdopodobieństwo zsunięcia się tej oponki z piasty przy przypadkowej próbie przesunięcia wieży rusztowania bez odbezpieczenia hamulca. Grozi to przewróceniem się rusztowania. Z takim przypadkiem już się spotkaliśmy. Również trwałość ich jest bardzo niewielka, przy niewielkiej częstotliwości użytkowania trwałość najwyżej kilka miesięcy.

Poniżej zdjęcie takiego koła, które pracowało u nas przez miesiąc w wózku do wożenia paczek:

Koła takie można stosować jedynie w małych wieżach lekkiego rusztowania warszawskiego, do rusztowań klinowych zupełnie się one nie nadają, jednak stosunkowo niska cena (około 340 zł za 4 szt brutto) powoduje, że znajdują one nieświadomych nabywców.

Dobrej jakości koło do rusztowania powinno być wykonane z twardego poliamidu lub aluminium z oponką z jeszcze twardszego poliuretanu lub żeliwnej piasty z twardą gumą.

Dobra cena koła z regulacją do rusztowania wynosi w granicach 150 zł brutto za jedno koło czyli 600 zł za komplet 4 szt.

Nośności takich kół oscylują w od 350 kg na koło w górę. Dokumenty jakie powinny posiadać to certyfikat lub deklaracja zgodności z obowiązującymi normami.

Koło jest elementem na którym spoczywa całe rusztowanie, dlatego oprócz nieporównywalnie większej trwałości kwestia bezpieczeństwa powinna być wyznacznikiem zakupu takiego zestawu a nie jego cena.

Koła bezpieczne i trwałe znajdziecie Państwo w naszej ofercie.  Zapraszamy.